Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Byť Róm, problém náš alebo váš? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

pekne poporiadku

Najskôr to najdôležitejšie. Písať blogy a byť novinár je rozdiel ako dávať fotky na facebook a byť fotograf. A je irelevantná doba, ako dlho to robíte.
Vo Vašich článkoch sú elementárne gramatické chyby, napríklad nominatív plurálu maskulína alebo zámena predložiek v genitíve a inštrumentáli. To znamená, že neovládate jazyk väčšiny vydávaných periodík. Článok,"Šťastná fašistka", kde píšete "Mladý ľudia"; tento článok "a z hrôzou zisťujem". Tá chyba množného čísla je stále v článku z 5.1.2020, takže ste aj nedôsledný a svoju prácu nekontrolujete. A s elementárnou inteligenciou to tiež nebude žiadna sláva. V zozname zamestnaní sú miesta: prvé, dvakrát druhé, tretie a štvrté.
Formátovanie textu je príšerné, odseky minimálne, čiarky ani neriešim. Možno viete lepšie rómsky, tak píšte do rómskych periodík.

Zaujímavé, spoločnosť rieši pôvod. Ale vy ste iný, teda, vôbec nie. Veď už v nadpise delíte. Váš a náš problém. "Byť cigánom znamená mať problém", zväčša nie, zväčša majú problém tí okolo.
Nedajú príležitosť? Koľkým šikovným sa darí? Šarkoziovci. Cigánski diabli. Svojho času Věra Bílá. Tej pomáhali, čo sa dalo, mala úspech a prepila a pregamblovala ho. A právnik. Keď je dobrý právnik, tak nech je aj zelený, ľudia sa o neho budú biť.

Niekoľko článkov už blogerom vyšlo v tlačených novinách alebo aj v online vydaní. A niektorí sa stali novinármi. A Vaše články nie sú v kvalite vhodnej na publikáciu. A nie preto, že ste Róm. A keď píšete takto už 15 rokov, tak ani nie je šanca na zmenu k lepšiemu. Pretože nechcete alebo to nedokážete. A to každý potenciálny zamestnávateľ vidí.

Skúsim to vysvetliť. Chlapi v krčme ma volajú Pelé. A tak som išiel do Slovana, aby ma zobrali za útočníka. Myslíte, že mi dali šancu? Nedali! A stále hľadajú útočníka. Jednoznčne to bolo preto, že som černoch a oni sú rasisti. To je ten dôvod. A to hrám už 15 rokov!

Keď som išiel do Švajčiarska, tak zo 100 áut boli dve slovesnké. Hádajte, ktoré zastavili na prehliadku na DE-CH hranici? Správne, slovenské. A nevidel som v tom ani rasizmus ani diskrimináciu. Proste šanca porušenia zákona je u osádky slovenského auta vyššia. Tak som rešpektoval prehliadku kufrea auta.
Rovnako majú skúsenosti v obchodoch. Šanca, že bude kradnúť občan tmavej pleti je niekoľkonásobne vyššia. Preto SBSkári a iná ostraha sa na tmavších zameriavajú. Úlohou SBS je zabrániť čo najviac krádežiam tovaru, to je ich práca. To NIE JE rasizmus, to je štatistika. A preto tých "tisíc" očí.

P.S. Tie mapy v bankách sú z dôvodu cien nehnuteľností. A v blízkosti istých komunít sú ceny nehnuteľností výrazne nižšie. Prečo? Rasizmus? Nie: Važec - dobitý chlap skupinou, Richnava - prepadnutá a z mosta zhodená stará žena skupinou detí z osady, Sládkovičovo - záchranára rýchlej zdravotnej služby napadla rodina, vrátane toho, čo záchranu údajne potreboval, Kokava nad Rimavicou - dokopaná tvár a polámené všetky tvárové kosti hasiča, ktorý blahoželal k novému roku. A to je len pár udalostí z novín za ostatný čas. Tam kto nemusí, tak nebýva.
 

... ďakujem

... Gramatika, chyby ktoré ste mi opísal, sú chyby ktoré bežne robia aj profesionáli a preto ich články prechádzajú cez Štylistickú korektúru sa zameraním na kontrolu štylistického textu. Korektor gramatiky a štylistiky je dôležitá osoba, pracuje a je v každej redakcii. Korektor je človek, ktorý sa stará o to, aby boli texty, ktoré čítate, bez chýb. Aj tak, pri bežnom čítaní novín či na intranete, nájdem hrubé gramatcké chyby od proofesioálov To znamená, že ich denným chlebom je kontrola pravopisu a následná oprava chýb od korektora a aj ten chybu si nevšimne a pustí to von... Pretože priznávam chyby robím aj ja aj a vy, len v tom zápale ste si to nevšimol. Preto mi napísať, že neovládam gramatiku, je z Vašej strany nekorektné. Šarkoziovci. Cigánski diabli. Viete koľko takýchto talentov tu máme... Článok ste vôbec nepochopil, emócie u Vás prevládli viac ako by som očakával. Mapy v bankách sú z dôvodu cien nehnuteľností, fakt si to myslíte? :))) Tak potom záleží na akom oddelení mapa sa nachádza. Pracujem v jeden banke, nemohol som písať viac aj keby som chcel, ale napíšem to takto. Zo zahraničia sa chodia učiť ako nebyť oklamaný inak aj povedané, klient zo Slovenska, to top klamár, takú povesť má Slovensko v bankovníctve. Žiaľ nemôžem viac aj keby som chcel... A to nemá nič spoločné s lokalitami o ktorých som sa zmieňoval v článku, pretože Rómovia tvoria mizivé percento klientov bánk. Možno trochu menej emócii a sebakritiky by vám neuškodilo, A, keď ma máte tak zmapovaného, tak viete, že ako bloger píšem aj do vlastných radov našej komunity a nikdy som nepopieral, že tu nie je problém. Ale problém tu je z každej strany. Pri súčastným problémov. Keby rómsky problém bol ten najvyhrotenejší v našej spoločnosti, mohli by sme si gratulovať... Článok som nenapísal, aby sme si tu teraz vyčítali hlúposti, článok som napísal preto aby sme sa zamysleli, ako to v našej spoločnosti funguje... Kmeťo
 

tak k problému...

Veď sa to "zlepšuje". Sú už oblasti, kde žijú len Rómovia. Celé dediny a začnú pribúdať aj mestá, kde už nežije ani jeden rasista. Tam konečne prestane rasizmus. Tam bude utópia bez diskriminácie. Budú len rómski zamestnávatelia, lekári, policajti, starostovia, učitelia. Rómske obchody a rómske reštaurácie.
Tam bude fajn. Tam bude krásne.

Spolužitie je prakticky nemožné. Ak niekto nemá problém hádzať všetok odpad do potoka, tak to druhému môže a aj bude vadiť. Rovnako spaľovanie káblov, kriminalita, násilie alebo len slovné vyhrážanie. Riziko svrabu, hepatitídy a iných chorôb. Kto môže odíde, tak zo zmiešaného územia odíde.
A ako pomôcť? Dôsledným učením, že bez práce nie je jedlo. Nepracuješ, nedostaneš jesť. Naučíš sa, problém vyriešený, nenaučíš, tiež. Rovnako plánovanie. Cez leto si urobím zásoby, aby som v zime prežil. A tak ďalej. Takže by boli povinné jednoduché práce. Deti musia vidieť, že rodičia idú deň čo deň do práce. Nie kradnúť a nie na poštu pre dávky. To samozrejme platí pre všetkých bez rozdielu. Ak sa niekomu nepáči, tam je voľný pohyb osôb. Migrantov berú mnohé krajiny.

U mnohých osôb, a to nie sú len Rómovia, sa proste stratil vzťah práca->hodnoty. Dostnanú peniaze a štát sa postará. Hlavne dajte. A plno darmožráčov z mimovládiek ich v tom ešte podporuje.
Bohužiaľ, inak sa to nedá. A s tým hnaním sa do práce a diskrimináciou. Upratať okolo osady a nosiť odpad na jednu kopu snáď môžu hneď aj bez diskriminácie. Rovnako pestovať plodiny, chovať zvieratá a iné úplne základné činnosti na obživu. Nerobia to. Prečo? Diskriminácia?

A problém rastie ...
 

... nápad za milión

- súhlasím, že si môžu okolo domu upratať, ale ja píšem o obžive, a zaujímalo by ma kde si majú čo pestovať, či chovať zvieratka ako ste napísal, keď obyvatelia osád nevlastnia pôdu ? Ja sa Vás pýtam kde majú pestovať plody? Bože môj
 

O tej evidencii

O tej evidencii od narodenia, že pri mene máte "cigán", to počujem prvý raz!
Môj sused sa k tomu výrazu aj k inej ešte národnosti, hlási. Susedia sme desaťročia. Už o nás aj zle napísali, kedysi. No urovnalo sa to, časom. Jeho vnuk vyrástol, začal robiť záhrady. Dal som mu robotu, v lete vyschli Tuje a bolo treba ostrihať živý plot. Chcel zálohu, dohodli sme, čo má urobiť. Bol október, spravil plot. Už som ho niekoľkokrát urgoval, aby dokončil tie Tuje. V decembri mi povedal, že už mrzne. Mal som pocit, že keby ich nasadil na jeseň, ujmú sa. jar býva dosť problém, menej vody...No fakt ma to mrzí, že zatiaľ zlyháva. Kedysi desať rokov dozadu, som dal jeho dedovi robotu. Urobil pár pohybov a vyhlásil, že ho bolia kríže, robotu ani za desať rokov nedokončil. Vnuk, bude asi po ňom. Pripomínam, peniaze zobral.
 

 

kratko a presne.
 
Hodnoť

 

Áno, je to žiaľ pravda. Prvý krát som si to uvedomila asi pred dvadsiatimi rokmi. Známa s manželom si vtedy povedali, že si adoptujú dieťa. Mali vlastné deti, ale už boli veľké, na výške. Tak si povedali, že si adoptujú štvrté. A všetci to chválili a obdivovali... kým sa neukázalo, že to štvrté dieťatko je tmavé. A vtedy sa reakcie zmenili, na Čo vám šiblo, cigána?

Neverila by som, keby som to nevidela na vlastné oči. Ako mamičky hovorili svojim batoľatám, S tým sa nehraj, to je cigán. Ako pri odchode z pieskoviska trikrát kontrolovali lopatky a kýbliky. Keď si hračku vzalo biele dieťa, tak to nevadilo, to bola náhoda, na druhý deň sa to hračky vrátili, žiadny problém. Ak si ju vzalo tento chlapček, bol to dôvod na vrieskanie a obviňovanie, pretože to bola krádež. To trojročné dieťa totiž vraj má cigánstvo a zlodejinu už v krvi.

A pokračovalo to ďalej. V škôlke, v škole. Ak bol nejaký problém, toto chlapča bolo prvé podozrivé. Lebo takým ani výchova nepomôže, takých môžete vychovávať koľko chcete, oni to majú proste v génoch. Aj to som počula na vlastné uši a nie raz. Od typických krčmových štamgastov, od "obyčajnách ľudí", aj od prednášajúcich na VŠ, poctivých veriacich, aj osvietených ateistov. V tomto sa nemali problém zhodnúť. A to aj vtedy, ak osobnú skúsenosť s Rómami nemali.

Dnes je z neho skvelý chalan a študuje počítačovú grafiku. Ale nie na Slovensku. Slovenska má plné zuby a neplánuje sa sem vrátiť. Pretože si uvedomuje, presne ako píše článok - či už má alebo nemá kvalifikáciu, na Slovensku by mohol byť akurát pomocníkom na stavbe.

Za tých dvadsať rokov sa totiž síce zmenilo veľa - ale k horšiemu.

To, že sa pár hudobníkom darí, nedokazuje nič. Pretože aj to je jedna z oblastí, kde bieli "cigánov" tolerujú - prežitok z čias, kedy to nebolo považované za riadnu prácu, vieme? Hudbu a "komedianstvo" majú vraj tiež v krvi, urobia vraj totiž všetko, aby nemuseli skutočne pracovať...
 

Hmm,

Ked je vsetko tak zle tak vidim jedine riesenie poziadat Brusel o autonomiu, mensiny co sa citia utlacane ci katalanci ale baskovia , skoti to spravili tak nevidim ziaden problem a plne podporujem nech si romovia vladnu sami. Nechaju nas " rasistov' na pokoji.
 
Hodnoť

Pán Kmeťo,...

...celkom, až detailne rozumiem tomu, o čom píšete.
Bohužiaľ - v našej spoločnosti to tak, ako píšete, bolo, je a, obávam sa, že aj veľmi dlho bude. Prečo? Má to mnohé príčiny, o niektorých ste napísali. Všetky tie príčiny sa dajú zhrnúť do jedného slova - to slovo je 'predsudky.' A k predsudkom sa ľahko pridruží nenávisť, povýšenectvo, odmietanie... - ale aj akási zadubenosť a tiež ľahostajnosť.
Viem, o čom píšete - aj z vlastnej "nerómskej" skúsenosti - spred roku 1989. Dobre si pamätám napr. na to, ako ma po ukončení gymnázia (!) odmietli vziať za obyčajného závozníka pre zásobovanie obchodov Zelovoc (zelenina a ovocie). Dôvod? Nevhodný "kádrový profil" - tak sa tomu vtedy vravelo. Skončil som ako robotník a ako robotník som pracoval aj po návrate zo základnej vojenskej služby... Ale to moje robotnícke povolanie malo zopár obrovských výhod: napr. som veľmi dobre zarábal a, hlavne, bol som slobodný, voľný.
Chcel som byť novinárom - ale na štúdium žurnalistiky ma opakovane neprijali. Lebo "kádrový profil," lebo obmedzený počet uchádzačov, ktorých mohli prijať, lebo som nemal "tlačenku" a pod. Dnes je situácia iná - vysoké školy sa bijú o študentov...
Ale písať mi nikto nezakázal. A tak som hneď po Novembri 1989 písal - pre okresné noviny, potom niekoľko rokov pre celoštátne Hospodárske noviny, napokon niekoľko rokov pre týždenník .týždeň, ale aj pre iné periodiká. Nikoho nezaujímalo, či mám alebo nemám vyštudovanú žurnalistiku - zaujímalo ich len to, ako píšem.
S úsmevom vravievam, že ako sa baník prekope k zlatonosnej žile - tak som sa ja prepísal do rôznych novín či časopisov.
Čo tým chcem povedať? Pán Kmeťo - keď chcete byť novinárom, tak musíte písať. A ešte trikrát - písať, písať, písať... Musíte si vylepšiť gramatiku a štylistiku. Nehľadte pri tom na iných, že robia chyby (aj ja ich robím) - kašlite na to, sústreďujte sa na seba a na to, aby ste Vy boli najlepší. A píšte o všetkom či mnohom inom - nielen o rómskych témach. Okrem toho - nenariekajte nad osudom, nad tým, že ste Róm a pod. Kašlite na to a choďte stále cieľavedome, vytrvalo dopredu. Ináč sa to nedá.
Poznám nemálo Rómov, ktorí zastávajú dokonca aj vysoké, manažérske posty, poznám Rómov, ktorí pracujú a sú aj vzormi pre Nerómov. Určite takých Rómov poznáte aj Vy - píšte o nich.
Je celkom naivné domnievať sa, že Rómovia patria alebo k lopate a ku krompáču, alebo za cimbal a k husličkám. To nie je pravda. Ale to musia ako prví pochopiť Rómovia - a tomu sa musia prispôsobiť, musia mať vzdelanie, musia študovať, drieť ako kone - aby dosiahli svoje ciele. Aby z nich boli, napr., právnici, lekári, moderátori, aj odborní robotníci vo výrobách, ovládaných počítačmi, herci, reportéri, učitelia, lekárnici... ...pekári, odborní majstri (dnes zohnať stolára, elektroinštalatéra, plynára... je poriadna fuška).
Pán Kmeťo, nezaoberajte sa nenávisťou zo strany iných a buďte chlap - hrdý na to, že ste Róm, nenariekajte, nevyplakávajte. Rómom ostanete do smrti - s tým nič nenarobíte. Čo ale môžete spraviť - to je to, že sa nevzdáte a budete poriadne bojovať za seba. Napokon - aj Nerómovia sa musia poriadne "obracať," aby v dnešnej dobe uspeli.
 

pán Droppa

vy ste vlastne disident. Ďalej som nedočítal, píšete veľa a nezaujímavo.
 
Hodnoť

Nie Kmeťo

to, že Vám napísal, že neovládate gramatiku, nie je nekorektné, ale je to rasizmus. Ste nedôsledný aj v hodnoteniach.

Už som Vám to napísal minule, ste janičiar z detského domova a tak neznášate seba ale aj Rómov. Pre vidinu akejsi pochabosti sa ženiete za akousi spravodlivosti a riešite problémy / neproblémy. Máte potrebu sa neustále vyčleňovať - "Náš alebo Váš" - v nadpise. Patríte všade a nepatríte vlastne nikam. Čo nadpis to perla. V snahe, čo najviac upútať na seba, stále niečo na seba prezrádzate. A ešte vari jedna vec. Bloger je nikdo. A s tým pravopisom, naozaj niečo spravte. uráža ma to.
 

-- mňa uráža

... že sa ani nepodpíšete pod tým blabolom čo ste napísal... Mám toho dosť, píšete mi tu o gramatike ako keby som fakt nevedel písať, pričom sa jedná o drobné gramatické odchýlky, presne také aké si vy urobil vo vašom blábole.... Som z detského domova, to je pravda a čo ďalej.... Bloger je po našom komentátor a patri to do skupiny novinárov, si to predstavte, ale váš názor rešpektujem.... Janičiar ? Som sám vojak v poli, alebo som zapredanec, čo ste tým myslel ? Článok pojednáva o niečom nieje to o sebalutosti, ani neviem čo, je to postreh ako funguje spoločnosť a komentáre niektorých to len potvrdzujú, vrátane vášho a to zase uráža mna, aspon sa podpíš frajer luke Kmeťo
 

Kmeťo upokojte sa

ja viem, že ste z DeD, veď som Vám to s určitosťou napísal už minule pod článkom. Zapredanec ...to ste odkiaľ vzali? Ja som nič takého o vás nikdy nenapísal. Cítite sa zapredancom?

A pravopis? Ja som ťažký veľmi ťažký dyslektik, ale nikdy by som na svet nevypustil článok s toľkými chybami, ako Vy, Kmeťo. A tie témy, tie sú zúfalé. Je tu ešte jeden Cigáň. Volá sa Sivák a jeho články sú kultivované, slušné a múdre. Niekto tu v diskusii naznačil vašu nedostatočnú inteligenciu. je to tak, a je to oči bijúce aké nízke máte všeobecné povedomie. Nepretŕčal by som sa tu, ak by som na to nemal. A upokojte sa ja nie som zvedavý na Vaše emocionálne výlevy.

Váš kolega, Sivák, je inteligentný a má obrovský prehľad ale hlavne je slušný a inteligentný. A nie nafúknutá bublina, pán Kmeťo.

Nie je hanbou, ak je niekto Cigáň a ak je dokonca z DeD. Ale je hanbou, ak niekto nedokáže vyargumentovať svoj vlastný článok a píše ako by bol retardovaný.
 

... p Sivák ?

Tak už asi viem odkiaľ vietor fúka.... Musím sa zasmiať, práve teraz ste ukázal svoji inteligenciu. Emotívny som, ale to neznamená, že by som bol menej inteligentný napríklad od Vás, pretože to čo ste mi teraz napísal je za 100 bodov... Gramatika mojich článkov je dobrá, pripúšťam, že slovosled niekedy nedodržím, niekedy náročky a niekdy mi to ujde... Témy článkov, prepáčte to je vec diskusie, niekomu sa moje články páčia a niekomu nie, to že vám sa moje články nepáčia, neznamená, že ich budem ako ste napísal vyargumentovať, to už je vec názoru čitateľa.... A nato, že ste dyslektik slovo vyargumentovať, ste napísal super... Dyslektik je zvyčajne bystré a šikovné dieťa, no jeho výkony na čítaní sú hlboko podpriemerné, tak čo ste? Alebo ste Dysgrafik sa snaží svoje písmo aj opraviť, preto je v jeho písme častý výskyt šktrancov, hrúbok a machúľ. Lebo to ako píšete a reagujete nie je ani jedno z pojmov.... Niečo o tom viem ... takže neviem to ste, ale váš prejav mi silne pripomína pána Siváka, tiež tak vedel podceniť a pourážať človeka v diskusiách a preto som ho vymazal z FB ... Nech sa Vám dari ... Kmeťo
 


Najčítanejšie


 1. Michael Achberger: Toto pred spaním nejedzte... 21 832
 2. Vladimír Seman: Slovenský test na koronavírus existuje 14 178
 3. Július Kovács: Fico patrí do basy. Pán premiér Matovič a vláda zasiahnite. 9 171
 4. Lucia Audyova: Prečo Nemci nenosia rúšky a stále neumierajú na koronavírus ? 7 744
 5. Helmut Posch: Takto som si ruské mesto nepredstavoval (Transibírska magistrála 2/4) 5 057
 6. INESS : Noemova koronavírová archa 4 585
 7. Marian Baran: Mama a syn 3 274
 8. Juraj Štubniak: Sledujú nás? 3 130
 9. Maroš Chmúrny: Zlosyn, kapitán a zástup špekulantov 2 692
 10. Anežka Gernešiová: Prečo pretáčame čas? 2 207

Rebríčky článkov


 1. Marcel Burkert: Najnepríjemnejšia pravda pre obhajcov islamu
 2. Lukáš Baloga: Spojené štáty schválili rekordné stimuly. Dokedy však dokážu zakrývať realitu?
 3. Roman Hutira: Dánsky denník #3: Štúdium v Dánsku
 4. Petra Zikmundová: Naša minulosť, budúcnosť a vzťahy
 5. Pavol Dančanin: Stiahnite si e-knihu zadarmo
 6. Vladimír Bohm: Finančná pomoc ľuďom od štátu? Áno, ale spolu so vzdelávaním.
 7. Viliam Majda: Pokračovanie - Teda aká má byť výška príspevku na rozdiel?
 8. Juraj Štubniak: Sledujú nás?
 9. Ladislav Rohoska: ĆUJTE, ČUJTE, rozpoviem vám príbeh o Krajine, nekrajine.
 10. Miroslav Sabol: Ekonomia vs. Pandemia, HOAXY vs. Pravda


Už ste čítali?