Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Rómovia aj po roku 1989 ostali na pokraji záujmu našej spoločnosti (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Nepýtaj sa čo ti dá krajina, pýtaj sa, čo ty dáš jej.
 

 

Juj ako ma svrbí jazyk. Dávajú štátu veľa.
 
Hodnoť

Sam si si odpovedal...

ked si sami podkopavate nohy, tak kam sa chcete dostat? Dnesny svet nikomu nic neda zadarmo, ani gadzom nepadaju pecene holuby do huby len tak. A polozme si otazku, co ste vy dali tomuto statu po roku 89??
 

gadzo

je ten kto sa tak cíti. Alebo kto je na úrovni degešov.
 
Hodnoť

alebo

ostali nadalej na pokraji záujmu o prácu a o civilizovaný život.
 
Hodnoť

po slovensky

cigani
 
Hodnoť

re: pozvánka k prestretému stolu

Žiaden prestretý stôl nebol.
Bola SLOBODA.
Sloboda niečo SO SVOJÍM životom UROBIŤ.
A áno, štartovacie čiary boli pre rôznych ľudí rôzne.

Ale nik neprišiel k prestretému stolu.

Akurát niektorí sa vybrali do komory a vykradli ju.
A s nakradnutým vytvorili ELITU tejto krajinky
Prišiel "otec vlasti" a založil ŠTÁT, ktorého základnou myšlienkou bolo "kradnime si sami".

Niektorí očakávali, že na slušný životný štandard (ako bolo v tom čase v krajinách na západ od železnej opony) si človek zarobí poctivou prácou. niektorí si povedali, že sa k slušnému životu dostanú (nie dopracujú) skratkou.

Čo urobili so SVOJOU SLOBODOU Rómovia?
Oni SAMI?

Ich reprezentanti ktorí hovorili v ich mene sa starali iba o prospech svojho rodu/klanu.
Tak ako sa reprezentanti majoritnej spoločnosti starali o prospech svoj a svojej rodiny a v mene toho boli ochotní ZAPREDAŤ sa oligarchom.

Majoritná spoločnosť dnes trpí. možno Inak ako Rómovia, ale vydeľovať sa PROTI nej Rómom nepomôže. (ani vydeľovanie majoritnej spoločnosti voči Rómom).

Je na Rómoch, či sa rozhodnú pre hodnoty majoritnej spoločnosti a príjmu ich a stanú sa jej súčasťou, alebo sa uzavrú do get svojich klanov a budú (z hľadiska systému) naťahovať ruku, volať po pozvaní k prestretému stolu (bez toho, aby sa zaujímali, kto ho prestrel a kto vytvoril to čo na ňom stojí) a obviňovať z diskriminácie ľudí, ktorí pri tom stole nebudú ochotní prijať "hosťa" nie pretože je to Róm, ale trebárs preto že smrdí, nevie sa správať, včera im ukradol sliepku, ktorá dnes na stole chýba a ešte k tomu pridá nadávku o "gadžovi" a za sárou čižmy budem mať nôž ktorý v prípade, že sa bude CÍTIŤ dotknutý v hneve rýchle zabodne do najbližšieho tela...

Rómovia by sa sami mali vyjadrovať k tomu, čo sa deje s ich DEŤMI v osadách, kde sa rodia do sveta, ktorý im zoberie všetky šance na budúcnosť. A SAMI robiť všetko pre nápravu tohto stavu. A nevyžadovať nápravu IBA zo strany spoločnosti.
 
Hodnoť

 

Cigáni si stále sťažujú, ako im všetci ubližujú. Keby sa aspoň niekedy pozreli sami na seba, ako sa oni správajú ku svojmu okoliu. Typický príklad ich správania v poslednej dobe: zrútenie strechy obydlia v Krompachoch. Aj za to im môže majorita prostredníctvom primátorky mesta.
 
Hodnoť

p.Kmeto

stale len nariekate.A k prestretemu stolu romov/slovensky ciganov/ nemusel nik pozvat,oni sa vsade pozvu sami.Ci to bolo v komunizme ci v sucastnej demokracii bola DRVIVA VACSINA romov dobre prisasta na statny cecok a chranena ako kamzik.Ale su aj vynimky a tie sa maju tak ako majorita-co dokazu vyprodukovat svojou pracov maju a nepotrebuju ziadne davky od statu a nenariekaju ze je to malo co im stat dava.Mnoho majority ani riadne nevie na co a ake davky ma v pripade nudze /strata zamestnania,vazne onemocnenie/ narok.
Ak nieco chcete zmenit,tak skuste propagaciu v osadach a vysvetlujte tam co je treba robit aby sa mali "lepsie" -tak ako majorita ,no rychlo vas to prejde,lebo robit so vzdelanim rovnajucim sa zakladu za plat 500eur oni nebudu pracovat-lahsie je natiahnut ruku a ist si po "vyplatu" na postu. Asi tak!
 
Hodnoť

Rómky a Rómovia, žijúci na Slovensku,...

...sú rovnaké občianky a rovnakí občania Slovenskej republiky, ako ktorékoľvek občianky a ktorýkoľvek občania Slovenskej republiky. Niet v tom žiadny rozdiel - a preto aj naše Rómky a naši Rómovia majú rovnaké nielen práva, ale aj povinnosti - tak, ako to má aj majorita - teda väčšina.
K 30. výročiu Nežnej revolúcie som na svojom blogu na webe SME zverejnil aj anketu na tému 'čo nám dal a čo nám vzal November 1989.' Jedným z respondentov v ankete je aj jeden z mojich priateľov - Rómov. Ten vo svojej odpovedi napísal i toto, citujem ho:
"Novembrom 1989 som získal aj zodpovednosť. Dovtedy som sa nemusel priveľmi snažiť, a ako mladý Róm som dostal takmer všetko len tak. Obedy v škole zadarmo, školské pomôcky, aj dobré študijné výsledky. Stačilo riadne chodiť do školy a nerobiť problémy. Učiť som sa nemusel. Po Novembri 1989 sa to postupne zmenilo - a ja, ak som niečo chcel, musel som si na to zarobiť. Lenže prácu som si musel nielen nájsť, ale si ju aj udržať."
Myslím si, že jeho autentická a pravdivá odpoveď najlepšie vystihuje ako dobu minulú - tak i dobu súčasnú. Ak chcú Rómky a Rómovia niečo vo svojich životoch dosiahnuť, pre seba, pre svoje deti, pre svoje rodiny - tak musia (na tom) poctivo pracovať. Inej cesty niet - a tak isto to platí aj pre Nerómky, Nerómov.
 
Hodnoť

Autor, pred rokom 1989 mali Rómovia

zamestnanie. Časť z nich občas aj pracovala.

Rovnako tak nerómovia mali zamestnanie. Časť z nich občas aj pracovala.

Existoval zákon o príživníctve, takže človek si mohol vybrať medzi stavom byť zamestnaný a stavom byť zavretý. A treba skonštatovať, že väznice boli plné najmä Rómov, čo stálo nemálo prostriedkov zo štátneho rozpočtu.

To sú moje poznámky k Vášmu textu, kde píšete, že Rómovia mali pre rokom 1989 prácu.

Ešte na doplnenie: komunistický systém zaviedol niektoré neofeudálne praktiky. Čiže občania chodili na pánske, lebo ich k tomu nútil zákon.

V slobodnom demokratickom systéme sa môže človek slobodne rozhodovať, čo chce robiť, kedy to chce robiť a pre koho. Máme súkromný sektor. Slobodnú súťaž.

Kto je šikovný, ten prácu má alebo mať môže. A je úplne jedno, či je (ne)Róm.

Ak Vám chýba odbobie komunistického neofeudálneho systému, založte si miestu pobočku komunistickej strany, miestnu pobočku Rómskej komunistickej organizácie (RKO).
 

HABR ;-)

Niečo také ma vždy zaujme:
"Kto je šikovný, ten prácu má alebo mať môže."

Znamená to, že nešikovný prácu nemá, alebo mať nesmie?
 
Hodnoť

 

Vsetci sme si rovni v pravach i povinnostiach? Preco by sme mali riesit nezaujem o pracu aj vo vztahu nizke vzdekanie verzus vysoke platove ocakavania, umyselne poskodzovanie vlastneho obydlia veduce k statickym problemom a naslednemu apelu na spolocnost vo veci noveho byvania ...????
Tu je priklad toho ako obec nehrade ferovu hru ani voci komunite a ani voci sebe:

https://pado.blog.sme.sk/c/519...

Sucasny Ruzin:

https://pado.blog.sme.sk/c/521...
 


Najčítanejšie


 1. Ladislav Rohoska: Robert Fico má na rukách krv... 44 382
 2. Július Kovács: Obchodníci so smrťou oháňajúci sa národom a náboženstvom. 5 487
 3. Ľubomíra Romanová: O ventilátoroch a ľuďoch... 5 167
 4. Michal Porubän: Vyzývam tretí sektor v čase pandémie alebo ako poslanec Blaha dezinformuje a šíri nenávisť 5 032
 5. Marian Baran: Domáca šunka 4 863
 6. Juraj Štubniak: Otázky na pána premiéra 1. 4 124
 7. Miroslav Babič: Prepojenie Valla na dodávateľa predražených rúšok je veľmi nápadné 3 588
 8. Michael Achberger: Tento hormón dokáže urýchliť vaše chudnutie 2 356
 9. Július Kovács: Mohamedán Boris nahradil kapitána Andreja 2 177
 10. Anežka Gernešiová: Ako riešili pandémiu v minulosti? 1 831

Rebríčky článkov


 1. Zuza Ferenczová: PRÍRODA, ZABOČTE DOPRAVA / denník korona vírusu 12
 2. Richard Gajarský: Kde je môj respirátor?
 3. Vladimír Krátky: Nerobme si predel z Lukašenka !
 4. Tatiana Krčmáriková: Realitní makléri nevolať!
 5. František Cudziš: Štvorylka - „koronavírusovské podanie“ a lá STV1
 6. Martin Žilinčík: Orbánistan pritvrdzuje
 7. Miroslav Iliaš: Kresťania za odluku cirkvi (náboženstva) od štátu
 8. Ladislav Rohoska: Robert Fico má na rukách krv...
 9. Štefan Vidlár: Na Poňiky
 10. Viliam Majda: Bieda ŽSR


Už ste čítali?