reklama

Ak Kotleba vyhrá voľby, neznamená to, že aj zloží vládu, čo by to znamenalo pre nás?

Milí priatelia na sociálnej sieti sa objavili články, že prezidentka Čaputová nemusí poveriť zostavením novej vlády Fica alebo Kotlebu, čo by to však znamenalo pre nás?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu
(zdroj: Uprava foto R1)

Prezidentka Zuzana Čaputová bude po parlamentných voľbách z dôvodu rešpektu vôle ľudu rokovať s víťazom volieb aj v prípade, ak to bude ĽSNS. Neznamená to však, že lídra strany poverí zložením vlády a že by sa mu to aj podarilo.

Posledné prieskumy agentúr Focus a Polis ukazujú, že k Smeru sa začína približovať Kotlebova ĽSNS. A môže sa stať, že možnosť zostaviť vládu budú mať práve Kotlebovci, veď rozdiel medzi nimi je už len okolo piatich percent. Takýto scenár pravdepodobne nikto v minulosti nečakal. Hlavné slovo v tom bude mať prezidentka. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Úradnícka vláda aj predčasné voľby

„Ak sa víťazovi nepodarí zostaviť vládu, bude prezidentka rokovať so stranou, ktorá skončí vo voľbách na druhom či treťom mieste. Dôležité sú dva aspekty: jednak úspešnosť vo voľbách, ale aj dostatočná podpora vlády v Národnej rade SR. "Prezidentka si želá, aby bola nová vláda zostavená so subjektov, ktoré vyjdú ako najúspešnejšie vo voľbách,“ konštatoval Strižinec.

Reálne sa môže stať, že víťaz, ani druhý v poradí nebudú pri hľadaní parlamentnej väčšiny úspešní a bude treba rozmýšľať, čo ďalej. „V prípade, že by žiadna kombinácia strán, ktoré sú ochotné spolupracovať, nemala v parlamente väčšinu, je legitímne uvažovať aj o úradníckej vláde alebo predčasných voľbách."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Opozičné strany nemusia dokázať zložiť novú vládu

Podľa posledného prieskumu sa Kotleba doťahuje na Smer. Fico si z toho ťažkú hlavu nerobí. Každému je jasné, že Smer buď otvorene, alebo s tichou podporou ĽSNS bude vládnuť, ak sa opozičným stranám nepodarí odvrátiť fakt pádu. Predvolebné preferencie totiž ukazujú, že opozičné strany PS/Spolu, Za ľudí, s malými odchýlkami prepadli, OľaNo sa zase o 1 desatinu percenta tiež prepadlo. Fakt, že ani opozícia nemusí dokázať zložiť vládu musíme brať do úvahy... 

Obrázok blogu
(zdroj: Foto/ web noviny)

Možné vládne koalície 

Na zloženie vlády je potrebné mať v parlamente 76 kresiel. 

 

Smer - SNS - Sme rodina - ĽSNS: Takto zložená koalícia by získala potrebný počet 79

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 kresiel, alebo inak povedané hlasov, aby mohla vláda fungovať.

 Opozícia by mala 84 hlasov, v prípade, že sa do koalície pridá Boris Kollár so Sme rodina

 

PS/SPOLU

19 kresiel

 

ZA ĽUDÍ

18 kresiel

 

OĽANO

14 kresiel

 

SME RODINA

13 kresiel

 

KDH

11 kresiel

 

SaS

9 kresiel

Správne ste pochopili. Jazýčkom na váhe je Boris Kollár a jeho strana Sme rodina, podľa toho na akú stranu sa pridá. Líder Sme rodina Boris Kollár povedal aké má podmienky pre vstup do budúcej koalície. Registrované partnerstvá a adopcie detí homosexuálnymi pármi označil za absolútne neprijateľné, bude tiež chcieť ministerstvo vnútra alebo obrany. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Nebudem handra ani podržtaška,“ uviedol.

 

Boris Kollár a Matteo Salvini
Boris Kollár a Matteo Salvini (zdroj: Foto N)

Netreba zabudnúť, že Boris Kollár nemá ďaleko k myšlienkam pravicových strán, za ktorú sa považuje napríklad aj ĽSNS Mariána Kotlebu. Boris Kollár sa v Miláne zúčastnil na zhromaždení krajne pravicových strán. Velebil Salviniho.Matteo Salvini sa pritom netají s protirómskými náladami a jeho veta, že "chce spočítať a deportovať Rómov" obletela celý svet. Matteo Salvini a jeho výroky sú takmer identické s názormi Mariána Kotlebu. Na akú stranu sa teda Boris Kollár pridá bude zaujímavé sledovať. 

 Úradnícka vláda a predčasné voľby už na jeseň 2020?! 

 

Pripusťme možnosť, že pani prezidentka nevymenuje zostavením vlády víťaza volieb. Úradnícka vláda. Presne to nastane, ak koaličné rokovania nekatapultujú do premiérskeho kresla ani Roberta Fica, ani šéfa "fašistov" Mariána Kotlebu. Rozhodujúce slovo má v tom prípade prezidentka, ktorá poverí jedného z nezávislých odborníkov na zostavenie úradníckej vlády. De facto si tak zvolí budúceho „premiéra“. A ten môže byť z opozície, ako napríklad Kiska, Truban, Matovič, či Sulík. Je to však dočasná vláda a na jeseň tu môžeme mať nové parlamentné voľby. 

 

 

Igor Matovič / Richard Sulík
Igor Matovič / Richard Sulík (zdroj: Foto Parlametne listy)

Záver 

 

Matovič je nevyspytateľný politik. Od roku 2010 je poslanec NR SR najskôr na kandidačnej listine SaS u Sulíka, neskôr ako predseda hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti a to po tom, čo v roku 2012 aj spolu s SaS po politických ťahaniciach prakticky povalili Radičovej vládu. 

V roku 2012 už vo voľbách do Národnej rady SR sa rozhodol Igor Matovič ísť už s vlastným politickým hnutím pod názvom Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Vrcholom politickej a názorovej ťahanice boli Sulíkove slová, že si v klube po Matovičovom odchode vydýchli.

Matovič do politiky určite patrí. Dovolím si napísať, že je takým korením zdravej politiky. Avšak stále s meniacimi sa názormi mi pripadá ako taká rozmaznaná, neukojená "filenka", ktorá keď si niečo zaumieni a nedostane to, urobí cirkus. 

V rysujúcej sa koalícii Za ľudí, PS/ Spolu, KDH, OĽaNO a SaS vidím za najslabšie články v celej koalícii, ktorá môže aj po voľbách padnúť, alebo vôbec ani nevzniknúť. SaS/Sulik, OĽaNO/Matovič a KDH/ Hlina, s týmito politikmi je to hra na wabank. Kiska a Truban budú musieť vyvinúť veľké úsilie, aby takto zostavenú koalíciu 4 roky udržali pokope

. V hre je totiž veľa. Smer a ĽSNS si idú po víťazstvo. No nezabúdajme, že v rukách máme všetko my voliči a 29.2 treba podporiť strany, ktorým dôverujeme a posilniť strany, v ktorých vidíme stabilitu. A tak aj keby vznikla nami želaná koalícia súčasných opozičných strán, na jeseň tu aj tak môžeme mať predčasné voľby, pretože strany SaS/Sulik a OľaNo/Matovič sú aj podľa politológov nestabilnými partnermi pri akejkoľvek koalícii. A Kotleba? Ten môže keby na jeseň boli predčasne voľby z ních vyjsť ešte silnejší ako je dnes! 

 Jozef Kmeťo 

 

Jozef Kmeto

Jozef Kmeto

Bloger 
  • Počet článkov:  145
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Som obyčajný človek, ktorý žije svoj obyčajný život. Nie som ani vedec, ani lekár, som bloger. Mám rád, keď môžem písať o veciach, o ktorých sa nedozviem nikde, inde ako cez blogerstvo... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu